Patriks Ness Septiņas minūtes pēc pusnakts

Stāsts par patiesības stāstīšanu sev

No šīs grāmatas saņēmu ko citu, nekā biju gaidījusi. Bet tā jau laikam ir vienmēr.
Patrika Nesa Nazis, ko neatlaist bija asiņaina, baisa un man personīgi likās mazliet pretīga. Protams, sajūtas ir dažādas. Man laikam vienkārši nepatīk šausmu žanra literatūra (kaut gan, Nazis, ko neatlaist, ja vispār bija saušmu žanrā, tad ne jau tajā smagākajā).
Taču Septiņas minūtes pēc pusnakts, manuprāt, neietilpst šausmu literatūras žanrā. Šeit stāsts ir par dzīves skarbo, nežēlastīgo un graujošo patiesību. Par cilvēku jūtām, kuras tie ne tikai negrib atklāt, bet dažreiz pat paši nezina, kādas tās ir un kāda ir viņu attieksme pret tām.

Es jau nesaku, ka šausmu literatūras žanrā tā visa nav, bet šī grāmata ir vērsta uz iekšējām šausmām, iekšējām sāpēm, jo galvenais varonis nebaidās no huligāniem, kas viņam nodara pāri, un no koka, kas ir milzīgs un biedējošs, arī ne. Konors baidās no patiesības. (Bet tas jau nav nekas neparasts; daudzi baidās no patiesības, no patiesības atdzīšanas sev.)
Vadlīniju sastāda 2 savstarpēji saistīti motīvi – patiesības atzīšana sev (tam vajadzīga milzu drosme) un sāpes par tuvinieka zaudēšanu. Savijoties, šie motīvi veido sižetu, kurā galvenajam varonim ir jāatzīst sev un jāpieņem tas, ka viņa tuvākais cilvēks ir neglābjami slims un mirs.

3 stāsti. Tie, kas bija grāmatā. Man tie patika, tie aizrāva ( tāpat kā visa pārējā grāmata), lai gan bija īsi – kā pasakas. Un stāstu negaidītās beigas bija…negaidītas, protams, bet arī taisnīgas un godīgas, un pelnītas. Tad rodas jautājums – kāpēc tas, kas ir pareizs, ir tik negaidīts? Bet tas jau ir temats citai sarunai.

Man ļoti patika varoņu attiecības, viņu saskarsme. Pat sliktais varonis Harijs mani piesaistīja (tas parasti nenotiek; esmu ļoti strikta attiecībā pret sliktajiem).
Manuprāt, prasmīgi uzrakstīts stāsts (kā gan citādi!?).

No angļu valodas tulkojusi Daina Ozoliņa. Izdevusi Zvaigzne ABC.

Attēls no Zvaigzne ABC.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s